Para-PM: Epäviralliset para-ammunnan PM-kisat käynnistyivät Oslossa
26.4.2025 klo 15:36
Assi Sipola
JAA  UUTINEN
FACEBOOKISSA

Kuva: Timo Vaitiniemi

Sari Posio ja Jarkko Mylly etenivät finaaliin 50m pienoiskiväärin makuukilpailuissa.

Kisen MSL järjestää para-ammunnan epäviralliset PM-kilpailut Norjan Oslossa 25.-27.4.2025. PM-kilpailut alkoivat suomalaisten osalta lauantaina, jolloin Posio ja Mylly ampuivat SH2-luokan R9 pienoiskiväärin makuukilpailun sekä SH1-luokan R6 pienoiskiväärin makuukilpailun.

Turun Seudun Ampujien Sari Posio ampui SH2-luokan 50m R9 pienoiskiväärin makuukilpailun peruskilpailussa tuloksen 611,8, jolla hän jatkoi finaaliin viidenneltä sijalta. Posio ampui finaalissa tuloksen 181,2, jolla hän sijoittui myös finaalissa viidennelle sijalle.

– Alun häsläyksestä huolimatta sain aikaan hyvän suorituksen, ja tämä oli minun ensimmäinen pienoiskiväärikisa. Pystyin ampumaan jännittämättä. Finaali lähti hyvin, eikä jännittänyt. Shoot off oli jännittävin osa finaalissa ja se laukaus ei sitten onnistunutkaan. Kokonaisuutena hyvä päivä, kommentoi Posio päivän kilpailua.

Jarkko Mylly (Kuva: Timo Vaitiniemi)

Jarkko Mylly (Ylivieskan Kuula) teki SH1-luokan 50m R6 pienoiskiväärin makuukilpailun peruskilpailussa tuloksen 618,0. Hän oli tuloksellaan peruskilpailun kolmas ja jatkoi siten finaaliin. Finaalissa Mylly tippui seitsemänneksi pistein 140,2.

Huomenna sunnuntaina kilpailut jatkuvat SH1- ja SH2-luokkien R3 ja R5 ilmakiväärin 10m makuukilpailuilla.

Oslon PM-kilpailujen kaikki tulokset löydät täältä.