
Aleksi Leppä sijoittui miesten pienoiskiväärin asentokilpailussa 21:nneksi ja Lauri Syrjä 27:nneksi, kun maailmancup jatkui torstaina Limassa. Heidän tuloksensa olivat 586 ja 584.
Kansainvälisen ampumaurheiluliiton (ISSF) vuoden toinen maailmancup jatkui torstaina Perun Limassa. Aleksi Leppä (Haminan Ampumaseura) ja Lauri Syrjä (Asikkalan Ampumaseura) kilpailivat miesten 50m pienoiskiväärin asentokilpailussa (3×20 ls).
Leppä ja Syrjä ampuivat keskiviikkona karsinnassa, jossa he tekivät tulokset 578 ja 576. Karsinta oli Yhdysvalloissa West Virginian yliopistossa opiskelevan Syrjän ensimmäinen startti miesten maailmancupissa.
Lepän tulos oli tänään 586 (polvi 197, makuu 196, pysty 193), jolla hän sijoittui peruskilpailussa 21:nneksi. Unkarin Istvan Peni ja Kiinan Wenyu Zhao tekivät peruskilpailun parhaan tuloksen (593). Kahdeksan parhaan finaaliin pääsi tuloksella 589. (Finaali ammutaan myöhemmin tänään.)
– Joka asennolla toinen sarja hyvä ja toinen vähän niiasi. Kokonaisuudessaan aika tasaista, muutama huono kohta kilpailussa, Leppä sanoi.
– Näkee, että en ole ampunut yhtään kilpailua ”piekkarilla” yli puoleen vuoteen. Ei ole vielä mies ihan parhaimmillaan. Olen jo ilmakivääriradalla ja kohta treenit, niin siitä se jatkuu.
Liman maailmancupissa on jäljellä yksi suomalaislaji: miesten 10m ilmakiväärikilpailu on ohjelmassa lauantaina.
Syrjä sijoittui ”piekkarikisassa” 27:nneksi tuloksellaan 584 (194+198+192). Hänen mukaansa tekeminen karsinnassa oli tosi hyvää, mutta Syrjä sanoo ”kyttäilleensä paljon tuulta” ja antoi ”sen ottaa turhan suurta roolia”.
– Sain kuitenkin kisasta hyvää luottoa, kun tuntuma oli hyvä. Peruskilpailu oli mielestäni ihan onnistunut kisa. Ysejä jäi tosi lähelle kymppiä, mikä tietysti harmitti, mutta kuuluu lajin luonteeseen. Tekeminen tuntui hyvältä. Vähän rohkeampi olisi saanut olla, sillä aina, kun antoi mennä ilman suurempia varmisteluita, niin homma kulki. Keli oli myös kohdallaan.
Syrjän mukaan kaikki toimii Liman maailmancupissa hyvin:
– Kiva on päästä aloittamaan maailmancup-ura täällä.
Kilpailun kaikki tulokset löydät ISSF:n verkkosivuilta. ISSF:n seuraava maailmancup on Kyproksen Nikosiassa 3.–12. toukokuuta. Siellä kilpaillaan haulikkolajeissa.